خرید ویلا با 100 میلیون و چاله‌ای به نام سند!

DCIM100MEDIADJI_0039.JPG

خرید ویلا با 100 میلیون و چاله‌ای به نام سند!

مجدداً به سراغِ “خرید ویلا در شمال با 100 میلیون تومان” آمده‌ایم. این مقاله با محوریت سند، به مرحله نگارش رسیده است، فی‌الواقع در نظر داریم سند را به عنوان یکی از مواردی که می‌تواند به خرید ارزان ویلا منتهی شود، مورد بررسی و بحث قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

سند ویلای شمال، باز هم سند!

در بحث خرید ارزان ویلای شمال، همیشه سند محل مناقشه و بحث بوده است، همانطور که بارها تأکید کرده‌ایم در باب خرید ویلای شمال، لازم است سنسورهایمان را فعال کنیم و آگاه باشیم از وضعیت ویلاهای شمال و شرایط خرید و فروش ویلا در شهرهای شمالی. سند ویلا بعضاً به عنوان یک رشته نامرئی و پیش پا افتاده، مطرح می‌شود، عاملی که نگرانی ما را بیشتر بر می‌انگیزد.

چرا توجه به سند ویلای شمال، از نظر دور می‌ماند؟

???????

خرید ویلا تا 100 میلیون تومان

وقتی مشرف بر این مسئله هستیم که قیمت هر متر زمین در شمال است، قیمت هر متر ساختمان در شمال چگونه محاسبه می‌شود و در شرایط فعلی با چه قیمتی عرضه می‌شود، زمانیکه از آخرین قیمت مصالح ساختمانی در شمال آگاهیم، پیداست که فریب آگهی‌هایی که وعده می‌دهند فروش ویلای شمال تا 100 میلیون تومان را به سادگی نمی‌خورند.

این مطلب را هم بخوانید: همه چیز درباره قانون تملک آپارتمان ها و ساختمان ها

این ویلا با قیمت ارزان به فروش می‌رسد!!!

DCIM100GOPROGP__0906.JPG

یک نکته نغزی که در خرید و فروش ویلای شمال وجود دارد این است که بعضاً شاهد فروش ارزان ویلا در شمال هستیم، اتفاقاً قسطی هم نیست، یعنی فروشنده یا مشاور املاکی که شما با او در ارتباط اید وعده می‌دهد که با 100 میلیون تومان پول نقد می‌توان به خرید ویلا در شمال مبادرت ورزید.

خب طبیعی است که از شنیدن این خبر خیلی خوشحال می‌شویم و به فروشنده ایمان می‌آوریم اما نقطه فراز داستان آنجاست که برخی از وارثین ویلاهای شمال یا آن‌ها که زمین‌هایی بدون سند رسمی به نامشان ثبت شده است.

برای خلاص شدن از چنین املاکی و برای این که به نوعی از اصل ماجرا فرار کنند، به قیمت ارزان متوسل می‌شوند و حق هم دارند، شاید بهترن تله برای به دام انداختن یا بهتر بگوییم وسوسه کردن خریداران ویلا، همین قیمت ارزان باشد.

از آنجا که سند، هویت ویلاست و نقیصه بودن سند، یعنی ویلایی که نشانش کرده‌ایم نه تنها بی‌هویت و پوچ است که فاقد ارزش و بالندگی است، بنابراین مانند این می‌ماند که فروشنده یک طبل توخالی (این پارادوکس خوبی به نظر می‌آید) را دست بگیرد و جار بزند که مایل به فروشش است.

هرچند در نگاه اول، واقعیت به چشم نمی‌آید اما کافی است اصل ماجرا را کمی شخم بزنیم تا واقعیت عینیت بیاید و آنچه در لایه‌های انتهایی سکنی گزیده و در عمق دریا خانه کرده روی آب قرار گیرد.

آنچه لازم است قبل از خرید ویلای شمال، به دقت مورد بررسی قرار گیرد

???????

برای بر هم زدن این رویه، ناگزیر به پس زدن برخی تبلیغات و آگهی‌ها هستیم و ناچاریم، شماری از موارد را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهیم. به دلیل این که در میان اراضی و ویلاهای شمال نمونه‌هایی که دارای مشکل سند هستند و یا برچسب موقوفی بودن بر پیشانی دارند اندک نیست.

(البته ویلاهایی که به تازگی ساخته شده‌اند از این ویژگی‌ها مبرا هستند و عموماً با سند رسمی ارائه می‌شوند، چنین مشکلاتی معمولا در ویلاهایی با چند سال ریشه دوانده است. حتی مشکل موروثی بودن ویلاها نیز از ویلاهایی ریشه می‌گیرد که مربوط به گذشته می‌شوند.)

 حتماً قبل از خرید ویلای شمال به ویژه آنان که ارزان اند و فروشنده وعده می‌دهد با قیمتی ارزان مایل به فروش ویلاست، کمی شک کنید به اصل قضیه و تا آنجا که برایتان مقدور است از یک مشاور املاک زبده و حاذق مشورت بگیرید.

این که بر حضور مشاور املاک (از نوع تمام عیار و کاردانش)، اصرار داریم این است که خرید ویلا در شمال گاهاً مسئله‌ای ذهن آشوب به نظر می‌رسد یعنی لازم است خریدار آمادگی‌های لازم را داشته یا کسب کرده باشد.

این مطلب را هم بخوانید: آیا خرید وکالتی خانه و آپارتمان اعتبار دارد؟

بیشتر خریداران ویلای شمال، غیربومی هستند!

DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

اینطور بگوییم، یکی از مواردی که سبب می‌شود بیشتر بر این قضیه تأکید ورزیم این است که اکثر قریب به اتفاق خریداران ویلای شمال، غیر بومی هستند به این معنا که از جزئیات خرید و فروش ویلا در شمال بی‌اطلاعند و یا آگاهی کمی دارند و همین اسباب دردسرشان می‌شود.

گاهاً شاهد خریدارانی هستیم که راهی شمال می‌شوند و با مشاهده امکانات خوبه ویلا و موقعیت مکانی قابل قبولش، مُهر تأیید پایش ثبت می‌کنند و اینطور می‌گویند که همانی است که دنبالش بوده‌اند.

مدتی زمان لازم است تا مشخص شود امنیت ویلا به قدری ضعیف است که دیگر ویژگی‌های مثبتش را زیر سوال می‌برد یا حتی بی‌ارزش می‌کند. از آنجا که عموماً ویلا، خانه دوم و ملکی رفاهی قلمداد می‌شود (یعنی جنسش با مسکنی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم، متفاوت است.)

بسیاری از خریداران ویلا در بیشتر ایام سال، آن را به حال خود رها می‌کنند و تنها تعطیلات را مهمان ویلای مورد نظر می‌شوند، این عامل سبب می‌شود امنیت ویلا، به یک گزینه بولد و حیاتی حین خرید ویلای شمال، بدل گردد که همواره مورد تأکید ما بوده است اما باز از نظر دور می‌ماند.

این مطلب را هم بخوانید:املاک بازداشتی و خرید و فروش آن

امکان خرید ارزان ویلا با سند شورایی

DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

خرید ویلای شمال با سند شورایی

نوع سند همانطور که مطرح کردیم، می‌تواند مسئله‌ساز شود و یکی از عواملی که در نهایت به خرید ارزان ویلای شمال منتهی خواهد شد، نوع سند است.

اینجا دیگر مقصودمان سندهای نامعتبر نیست که سندهایی است که به صورت رسمی در دفاتر اسناد ثبت نشده‌اند اما به هر حال قانونی‌اند و می‌توان آن‌ها را مورد استناد قرار داد.

ویلا یا زمین‌های دارای سند شورایی (عموماً این نوع اسناد در روستاها و شهرهای کوچکی مشاهده می‌شود که از یک شورای محلی متمتع می‌باشند، یعنی چند شاهد، گواهی می‌دهند که آنچه در سند قید شده صحیح و درست است و سپس رئیس شورا آن را مُهر و امضا می‌کند تا سند از ارزش بالایی برخوردار شود.)

در مقایسه با نمونه‌هایی که سند رسمی برایشان تعریف شده است، مناسب‌تر می‌باشد و همین عامل ما را به هدفمان که خرید ویلای ارزان در شمال است، یک قدم نزدیک‌تر می‌کند.

آن دست از ویلاهایی که دارای سند شورایی هستند، نه این که سندشان فاقد ارزش باشد اما تنها چون توسط دفاتر رسمی کشور، به ثبت نرسیده، به عنوان یک سند عادی از آن یاد می‌شود نه سند رسمی. برای رسمی کردن این اسناد کافی است آن را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانیم.

صحبت پایانی

به زعم این که خرید ویلای شمال تا 100 میلیون تومان شاید خواسته قلبی خیلی از افراد باشد اما رشد قیمت‌ها در دو سال اخیر، چنین اتفاقی را در ردیف آمال و آرزوهایمان گنجانده است.

به روایتی، شاید در میان فروش اقساطی ویلای شمال، نمونه‌ای را بیابیم که با 100 میلیون تومان پیش پرداخت و اقساط چند ساله، بتوانند دست ما را در دست ویلای شمال بگذارند، وگرنه خرید ویلا تا 100 میلیون تومان، حتی در مناطق دور از شهر و به دور از ساحل، شدنی به نظر نمی‌رسد.

گاهاً در میان گزینه‌هایی که برای خرید ویلای شمال تا 100 میلیون تومان، پیشنهاد می‌شود به فاکتورهای مشابهی برخورد می‌کنیم که در راسشان دور بودن از شهر، فاصله با دریا، چند سال ساخت و بعضاً مشکل سند، قابل مشاهده است.

در انتها تنها به ذکر این مطلب بسنده می‌کنیم که یکی از راه‌های کاهش هزینه خرید ویلای شمال، خرید مشارکتی ویلا (این دست از ویلاها برای افرادی مناسب است که مایلند با هزینه کمتر ویلا خریداری کنند و علاوه بر آن، می‌توانند تا تکمیل ویلا، یک سال یا بیشتر صبر پیشه کنند) و یا خرید پیش فروش شده است که می‌تواند شانس ما برای خرید ویلای ارزان را پُرسو و قوی‌تر سازد.

امتیاز شما

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه