رونق سرمایه‌گذاری با ارزهای دیجیتال در بازار املاک

رونق سرمایه‌گذاری با ارزهای دیجیتال در بازار املاک

مازی ملک توجه شما را به این مقاله جامع جلب می کند:

با توجه به وابستگی بیشتر مردم به کارت‌های اعتباری و بدهی، پلتفرم‌های تامین جمعی مالی (کرادفاندینگ)، افزایش استقبال مردم از ارزهای دیجیتال یا بلاکچین برای خرید کالا یا استفاده از خدمات، امروز شاید این رقم حتی کمتر از این هم شده باشد.

ارزش پول‌ها و ارزهای فیزیکی، روز به روز و با نرخ وحشتناکی رو به افول است که این اتفاق، سرمایه‌گذاران را دچار نگرانی جدی کرده است.
تنها طی چند سال اخیر، کارشناسان امور مالی مدعی شده‌اند که  تنها یک تا دو درصد پول‌های رد و بدل شده در معاملات مردم آمریکا از نوع فیزیکی یعنی دلار کاغذی و سکه بوده است.

تا ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی، حدود ۱۸۰ سیستم ملی پولی مختلف در سراسر جهان فعال بوده است. در حال حاضر، پوند انگلیس، قدیمی‌ترین واحد پولی جهان محسوب می شود که قدمت آن به قرن هشتم میلادی می‌رسد و همچنان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. جدیدترین واحد پولی در جهان هم با عنوان پوند، متعلق به سودان جنوبی است که در تاریخ ۱۸جولای معرفی و عرضه شد.

بیشتر مطالعه کنید:آینده سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه‌های فیزیکی و ارزش بازار آنها

جدول زیر، برآورد کلی از ارزش بازار برخی دارایی‌های فیزیکی پرطرفدار و اصلی در جهان را نشان می‌دهد. این دارایی‌های فیزیکی شامل پول نقد، طلا، اوراق سهام، چک، حساب‌های پس‌انداز و املاک و مستغلات می‌شود.

سرمایه‌های فیزیکی از نظر نوعارزش کلی به دلار آمریکا
کلیه مسکوک و اسکناس‌ها در سراسر جهان۷٫۶ تریلیون
کلیه دارایی‌های طلای در اختیار اشخاص و بانک‌های مرکزی۷٫۷ تریلیون
کل بازار سهام دنیا۷۳ تریلیون
زنجیره تامین پولی دنیا (پول نقد، چک، پس‌انداز)۹۰ تریلیون
ارزش کل املاک ساخته شده در جهان۲۱۷ تریلیون

طی یک قرن اخیر، برخی بانک‌های بزرگ دنیا، منبع اصلی تامین سرمایه جهت خرید ملک بوده‌اند. با این حال، بانک‌های بزرگ امروز دیگر مانند یکی دو دهه گذشته وام‌های بزرگی برای خرید ملک به مردم نمی‌پردازند در نتیجه گزینه‌های متنوع‌تر پولی از منابع خصوصی نظیر تامین جمعی مالی (کرادفاندینگ)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های هزینه‌های (Hedge Funds) و سیستم‌های متعدد ارزهای دیجیتال، در اختیار مردم قرار گرفت.

در جدول زیر، برخی از بزرگترین بانک‌های جهان به چشم می‌خورند که مرجع اصلی تامین سرمایه خرید ملک مسکونی و تجاری در سراسر جهان طی دهه‌های گذشته بوده‌اند.

نام گروه مالیارزش بازار به میلیارد دلار
جی‌پی مورگان چیس۳۹۲
بنک آو آمریکا۳۲۵
ولز فارگو۳۲۴
سیتی گروپ۲۰۴
مورگان استنلی۱۰۰
گلدمن ساکس۹۹
یو.اس بنکرپ۹۳
امریکن اکسپرس۸۷
چارلز شواب۷۵
پی ان سی فایننشال۷۳

رشد ارزهای دیجیتال

در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۱۸ میلادی، ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال یا بلاکچین در سراسر جهان روی هم رفته به بالاترین سطح خود در طول تاریخ ظهور این نوع ارزها یعنی بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار رسید. پیش از این، آمار اعلامی در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی، حاکی از از ارزش ۶۵۴ میلیارد دلاری بازار ارزهای دیجیتال و بلاکچین بود.

۱۰ ارز دیجیتال با ارزش براساس حجم ارزش بازار تا ماه مارس ۲۰۱۸ میلادی

وبسایت معتبر coinmarketcap فهرستی از باارزش‌ترین ارزهای دیجیتال جهان بر اساس حجم بازار آنها تا تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده که در جدول زیر نام و حجم بازار این ارزها آورده شده است:

نام ارز دیجیتالحجم سرمایه در بازار به میلیارد دلار
بیت‌کوین۱۵۴
اتریوم۶۹
ریپل۳۱
بیت‌کوین کش۱۷
لایت‌کوین۱۰
نئو۵٫۷
کاردانو۵٫۵
استلار۵٫۵
ائوس۴٫۳
مونرو۴٫۳

عصر انفجار بیت‌کوین و پیشتازی آن

بیت‌کوین، مشهورترین و پرطرفدارترین ارز دیجیتال در سراسر جهان است به طوری که قیمت هر یک از سهم‌های هر بیت‌کوین در طول سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

اواسط دسامبر ۲۰۱۷ میلادی، ارزش هر واحد بیت‌کوین به بالاترین سطح خود یعنی ۱۹۷۰۰ دلار رسید و بدین ترتیب ارزش کل بازار این ارز دیجیتال در سراسر جهان به رغم عدم عرضه هیچ‌گونه پول فیزیکی، از ارزش تمام بانک‌های دنیا فراتر رفت و این ارز دیجیتال توانست از نظر ارزش موسسه مالی جی‌پی مورگان استنلی پیشی بگیرد. در جدول زیر، سیر صعودی ارزش بیت‌کوین را طی ۱۲ ماه گذشته مشاهده می‌کنید:

تاریخ ارزش‌گذاریقیمت بسته شده به دلار
۱۰ مارس ۲۰۱۷۱,۱۱۶٫۷۲
۱۰ آوریل ۲۰۱۷۱,۱۸۷٫۱۳
۱۰ می ۲۰۱۷۱,۷۸۷٫۱۳
۱۰ ژوئن ۲۰۱۷۲,۹۴۷٫۷۱
۱۰ جولای ۲۰۱۷۲,۳۷۲٫۵۶
۱۰ آگوست ۲۰۱۷۳,۳۸۱٫۲۸
۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷۴,۱۲۲٫۹۴
۱۰ اکتبر ۲۰۱۷۴,۷۸۱٫۹۹
۱۰ نوامبر ۲۰۱۷۶,۶۱۸٫۱۴
۱۰ دسامبر ۲۰۱۷۱۵,۴۵۵٫۴۰
۱۰ ژانویه ۲۰۱۸۱۴,۹۷۳٫۳۰
۱۰ فوریه ۲۰۱۸۸,۶۲۱٫۹۰
۱۰ مارس ۲۰۱۸۹,۳۳۷٫۵۵

بیت‌کوین از نظر درصد حکمرانی در بازار ارزهای دیجیتال همچنان رتبه نخست با ارزش‌ترین ارز دیجیتال یا شبکه بلاکچین را در اختیار دارد. با این حال، روند رشد بیت‌کوین نسبت به درصد کلی بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال کاهشی بوده است.

به عنوان مثال، در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳ میلادی، ارزش جمعی بازار بیت‌کوین به ۹۵٫۹۶ درصد ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال رسید درحالیکه در تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۸ میلادی سهم بیت‌کوین از کل بازار ارزهای دیجیتال به ۴۱٫۵۷ درصد کاهش یافت.

در ژانویه ۲۰۱۸ نیز طبق برآوردها بیش از ۱۳۸۰ نوع ارز دیجیتال در فضای اینترنت عرضه شد؛ بنابراین، روند نزولی سهم بازار بیت‌کوین احتمالا به دلیل همین افزایش رقابت و تنوع بسیار زیاد بازار ارزهای دیجیتال بوده است.

ارزهای دیجیتال و بازار املاک

ارزش بازار املاک و مستغلات بسیار بیشتر از مجموع ارزش تمام ارزهای فیزیکی، بازار ارزهای دیجیتال بازار سهام، طلا و حساب‌های پس‌انداز بانکی در سراسر جهان افزایش یافته است. پس طبیعی است که دارندگان ارزهای دیجیتال ثروت جدید خود را تبدیل به خرید ملک کنند تا به نوعی تنوع سبد دارایی خود را نیز افزایش دهند.

بیشتر مطالعه کنید:همه چیز درباره مالیات بر املاک و مستغلات

بسیاری از سرمایه‌گذاران در شبکه‌های بلاکچین، افزایش قابل توجه ارزش سرمایه‌هایشان از چندین سنت به چند دلار، چند صد دلار و چندین هزار دلار را به چشم دیده‌اند. همین اتفاق، راه را برای ظهور وبسایت‌هایی که اقدام به فروش ملک در ازای ارزهای دیجیتال می‌کنند، باز کرده است.

وبسایت Propy یک وبسایت بین‌المللی فروش و خرید ملک است که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از ارزهای دیجیتال اقدام به خرید ملک کنند. این وبسایت توانست نخستین قرارداد فروش و خرید ملک در برلینگتون جنوبی، ورمانت را با استفاده از ارز بلاکچین به ثبت برساند.

«ناتالیا کارایانوا» مدیرعامل وبسایت Propy می‌گوید: این شرکت تاکنون قراردادهای فروش و خرید ملک را در اوکراین با کمک ارزهای دیجیتال و زنجیره بلاکچین اجرایی کرده و امیدواریم بتوانیم این سیستم را در کالیفرنیا و دبی نیز پیاده کنیم.

باید منتظر ماند و دید آیا نخستین پلتفرم فروش و خرید ملک به صورت آنلاین با استفاده از ارزهای دیجیتال و بلاکچین می‌تواند راه را برای حضور سایر وبسایت‌ها در این بازار باز کند یا خیر؟ قطعا ورود بیشتر ارزهای دیجیتال به بازار خرید ملک می‌تواند تحولی عظیم در این بازار با ارزش و بزرگ ایجاد کند.

مازی ملک از شما بابت مطالعه این مقاله سپاسگزار است

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

امتیاز شما

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه